ERP Yazılımları ve Kurulum Süreçleri

ERP Yazılımları ve Kurulum Süreçleri

ERP yazılımların kurulum süreçleri firmanın da katılımını gerektiren uzun ve zor bir süreçtir


ERP (Enterprise Resource Planning), yani firmaların mal ve hizmetlerin üretim ve satışında kullanacakları kaynakların yönetilmesini sağlayan kurumsal kaynak planlama yazılımları, üretim, insan kaynakları, finans, tedarik, crm vb. alanlarda hizmet verir. Bu yazılımlar genellikle modülerdir.

ERP yazılımlarının kurulumunda işleyiş

 • Müşteri kullanacağı modülleri satın alır
 • Implementasyon, yani uygulama aşaması için satış sırasında da ortaya konan isterler müşteri ve implementasyon ekibi tarafından detaylı analizlere dönüştürülür.
 • Müşterinin kullanacağı ekranlar vb dahi yapılandırılır
 • Aslında yazılım firmasının sağladığı şey, bir paket programdan ziyade bir platformdur.
 • Implementasyonu yapanlar (çoğunlukla çözüm ortağı), ürünü müşterinin isteğine göre yapılandırılmış ve özelleştirilmiş olarak kurarlar.  

ERP Neden zor?

Çünkü ERP sistemleri kurumsal ve büyük yapılarda hassasiyet ile işleri daha kazançlı hale getirmeyi hedefler. Bu nedenle en ince detaylara dahi yoğunlaşılır.

ERP Hangi firmalar için uygundur?

Bu soruyu en iyi şekilde Türkiye'deki önde gelen ERP üreticilerinden birinin sitesinden alıntı ile cevaplayabiliriz.

"İşletmeler ERP uygulamasına geçerken ilk olarak “Zamanlama doğru mu?” sorusunu sormalıdırlar. ERP geçişi basit bir geçiş olmadığından başka projeler ve/veya düzeltmelerle birlikte aradan çıkarılabilir muamelesine uğramamalıdır. "

"ERP kendi başına yeterince büyük bir projedir ve diğer yapılacakların bu projeye kuyruklanmaması gerekir. Örneğin bazı şirketler ERP projelerine, “Yıl 2000 problemi” gibi sorunlarını da eklemişler ve bunun yansıması olarak hem ERP geçişlerinde hem de diğer sorunlarında başarısızlık yaşamışlardır. "

"Aynı şekilde kısa veya orta vadede kapanacak bir kurumda bu tarz maliyetli bir projeye girmek hem kaynak israfıdır hem de genel olarak gereksizdir. "

"Tüm elemanların yoğun olarak çalıştıkları ve ERP’ye vakit ayıramayacakları bir ortam da geçiş için uygun değildir. ERP implementasyonu şirket içindeki sıradan veya olağandışı bir işe veya sürüme eklenemeyecek kadar önemli ve büyük bir projedir, bu nedenle diğer tüm süreçlerden bağımsız olarak yürütülmesi gerekir. "

"Aynı zamanda da uzun vadeli bir yatırım olarak görülmesi gerekir."

ERP KOBİ'ler için uygun mu?

Kurumsal pazardaki doygunluk ve rekabet nedeni ile ERP üreticileri KOBİ'leri hedeflemeye başlasalar da, mevcut ERP yazılımları çoğunlukla KOBİ'ler için uygun değildir. 

Öncelikle KOBİ'lerin ERP sistemleri ile sağlanan tasarrufu karşılamayacak kadar yüksek yatırım ve işletme gideri üstlenmeleri gerekir. Örneğin yılda 400bin otomobil üreten bir fabrika, oto başına 1TL tasarruf ederse yıl sonunda kasasında 400bin TL olur. Ancak 10binlerle üretim yapan büyükçe bir KOBİ için bile bu rakam 10.00.-TL olacaktır. Oysa ki harcama bunun çok çok üstünde olacaktır. 

SONUÇ

ERP yazılımları dünyada kabul görmüş, etkili sonuçlar sağlayan ciddi yazılımlardır. Doğru büyüklükte ve doğru kurumsallıkta firmaya ciddi katkı sağlarlar. Özellikle, üretimi kapsam dışında bırakan KOBİ'ler için, karar noktasında ele alınması gereken konu; firmanın karmaşık ERP sistemleri yerine pratik ve parametrik Satış Yönetim Sistemleri ile çevik bir yapıda ilerleme imkanının olup olmadığıdır.


Bunlara da Göz Atın

 • WETOS Pro4 Fiyatlar ve Sürümler
  WETOS ile verimli çalışmak çok kolay. Size uygun paketi seçiniz
 • Web Tabanlı mı, Masaüstü mü?
  halen eski alışkanlıklara bağlı olanlar olsa da, artık Internet'in sağladığı bağımsızlık ve verimliliği büyük çoğunluk benimsemiş durumda
 • Satış Yönetimi
  Etkili satış yönetimi için rapor alabilmek ve hızlıca stratejiler üretmek gerekir. WETOS ile tek tıkla anlık satış raporları alınır

Ofis Programları Yetmez,
ERP çok zahmetli

Satışlar hesap tablolarında tutulur, teklifler kelime işlemcilerde türetilerek kaydedilir, siparişler yazıcıdan alınır... Rapor istendiğinde bu belgelerden hazırlanır...
Bunlar, her işletmenin bir dönem kullandığı yöntemlerdir.

Ancak, iş gerçekten büyümeye başladığında, çok çalışıp, kazançsız kalmamak için süreçlerin kaliteli yazılımlarla yönetilmesi gereklidir.

Ücretsiz Demo İsteyin

Satış Süreçlerini Kolayca Yönetin

Satış faaliyetleri giderdir. Ayrıca hem günü, hem geleceği doğrudan etkiler. Satış süreçlerinizi, yönetilebilir, denetlenebilir ve ölçülebilir bir yapıya kavuşturmak için WETOS Pro3 en önemli yardımcınızı olacak

Hızlı Kurulum, Kolay Kullanım

ERP programı kurulumu, katılım gerektiren zor ve uzun bir iştir. Süreçlerdeki küçük iyileştirmelerden büyük kazançlar çıkaracak hacimde bir işiniz yoksa, WETOS, hızlı kurulan, kolay kullanılan yapısı ile doğru takım arkadaşıdır

Her zaman Her yerde

%100 web tabanlı WETOS'u kullanmak için Internet erişimi olan her hangi bir cihaz yeterlidir. Herhangi bir program kurulumu gerekmez. İşinizi yanınızda taşıyın, ekibiniz ile her an bağlantıda olun

Ücretsiz Demo İsteyin